Znáte skřítka Hajaju?

starý tranzistor

Máte doma tranzistorák? Tak na tuto otázku mi odpoví asi už jen pamětníci. Tak, jako dnes si nedokáží mladí lidé představit svůj život bez tabletu, tak si dříve nedokázali představit život bez tranzistorového rádia.

o V dnešní době tahají mladí lidé svůj tablet naprosto všude.
o Dříve tahali tranzistorák také naprosto všude.
A to, že staří lidé pohoršeně kroutili hlavami, asi netřeba dodávat. Ono se vlastně nic nemění. Jen ty věci, které s sebou nosíme. Jakmile mladík zavítal na plovárnu bez osobního rádia, měl u děvčat většinou smůlu. Byla uvolněná šedesátá léta a mladí lidé se chtěli hlavně bavit. Svět právě objevit swing a jazz a rozhlas rozhodně nechtěl zůstat pozadu. A tak se z rádií linula hudba Big bandu, který dirigoval Karel Krautgartner. A mělo to ten správný říz.
radio s anténou

Šance pro mladé zpěváky

V této „roztančené“ době vznikla zajímavá soutěž, která se jmenovala „Písničky pro všední den“. Touto soutěží prošli ve svých začátcích takoví zpěváci, jako jsou (nebo byli) Karel Gott, Judita Čeřovská nebo Josef Zíma. Díky rádiu se proslavily i známé zpěvačky – Marta Kubišová, Yvonne Přenosilová nebo Helena Vondráčková. Přes den rádio zpívalo takové hity, jakými byly například Trezor, Červená řeka, Blues pro tebe a večer přicházel skřítek Hajaja, aby uspal ty nejmenší. Bez Vlastimila Brodského, který se jako skřítek s pohádkou na dobrou noc každý večer objevil, by se prostě nedalo usnout. Zvláště, když Vám bylo v té době něco kolem šesti let.
sochy hudebníků
· Mámy čekaly na svůj pořad, který nesl název „Piš a slyš“ a u kterého se tak hezky štupovaly ponožky. A nebylo to žádné duchaprázdné žvatlání. Za konferenciérský stolek se posadila Jana Dítětová, Miloš Kopecký nebo Milan Neděla. Zpříjemňovali den tím, že vyprávěli různé zajímavosti a kuriozity.
· A pánové – pamětníci si určitě vzpomenou na pravidelné přenosy sportovních utkání.