Jak připravit zahradu na zimu? Jde to snadno.

hlávka zelí

Ačkoli podzim ještě nevrazil do našich zahrad v plném proudu, babí léto je už pryč a je třeba připravit zahradu k zimnímu odpočinku. Úklid listí, jeho shrabání a odvoz na kompost, je samozřejmostí každého zahrádkáře. Odstranit bychom měli ze zahrádky i balkónů všechny letničky, zimu by totiž stejně nevydržely. Stejně tak trvalky, které opadají, se musí seříznout až u země a ty choulostivější je lepší zakrýt chvojím. Hlíznaté rostliny jako mečíky, begonie, jiřiny a jiné, naopak musíme ze země vyndat, nejsou totiž schopné přezimovat, takže je po vyndání necháme několik týdnů oschnout a pak uložíme do bedýnek s pískem.

Dřeviny, které již nemají listí, bychom měli prosvětlit hlubokým řezem. Kdo si neví rady, může se domluvit se specializovanou firmou na stříhání stromků a keřů. Zakrslé jehličnany se doporučuje svázat, aby větve neponičil sníh a vítr. Pod takovou tíhou se pak lámou, takže ometání sněhu z hustě spletitých větví je dobrou volbou, jak stromky ochránit. Jestliže máme jezírko, napadané listí z něj vybereme, odstraníme nečistoty a vytáhneme hadice, které by mohl mráz poškodit. Z mělkých a malých jezírek bychom měli vytáhnout lekníny i jiné vodní rostliny, a uložit je do sklepa k přezimování.
zasněžené rostliny
Balkonové rostliny a květníky je vhodné zateplit nebo přemístit na místo, kde nemrzne. Když ale takové místo není k dispozici, jednu radu máme. Obalíme květníky do kokosové rohože a bublinkové folie. Stálezelené rostliny obložíme slámou a přetáhneme folií, ale nesmíme zapomenout stále zalévat, alespoň jednou týdně. Posledním krokem je řádné pohnojení zeleninových záhonů a jejich zrytí. Vhodný je kompost, dobře uleželý, nebo koňský hnůj. Poslední zelenina, která ještě vydrží chladno, jako brokolice nebo květák, by měla být zakryta netkanou textilií. Naopak Růžičková kapusta je odolná a bez problémů může zůstat venku po celé zimní měsíce.