Existuje velká řada terarijně chovaných zvířat. Většina terarijních druhů je velmi dobře dostupná ať už přímo u samotných chovatelů, nebo na různých burzách, které se pořádají většinou každý měsíc v Brně. Na těchto akcích se většinou sejde mnoho chovatelů i se svými chovanými jedinci. Pokud budete mít zájem, tak je možno se zde také dovědět mnoho informací o konkrétním chovaném druhu, a to ať od samotných chovatelů, nebo z odborných knih, či časopisů. Další místo, kde si můžete takového jedince pořídit jsou téměř každé zverimexy a pet shopy zaměřené alespoň trochu na akvaristiku či teraristiku. A jak na takový chov? To si popíšeme níže u vybraných a nejčastěji chovaných druhů plazů. Jednoho z podřádu ještěrů a druhého z podřádu hadů.
1. Chameleon jemenský
Je často chovaný pro svoji nenáročnost a barevnou pestrost. Chameleoni často mění svoji barvu, aby dobře splynuli s okolím a zároveň dali najevo své pocity. Barevné variety jsou od zelené přes modrou, žlutou, oranžovou až červenou. Každý jedinec má sám určenou svoji paletu barev. Potravou chameleonů je nejčastěji drobný hmyz – cvrčci, kobylky, mouchy. Miska s vodou je v tomto případě zbytečná, důležité je pravidelně a každý den rosit terárium vodou, protože chameleon olizuje vodu z listů či větviček, nebo dripperů (kapátek). Charakteristický je jeho dlouhý lepkavý jazyk, pomocí kterého loví potravu a následně ji polyká vcelku. Je to samotář, takže je vhodné chovat v teráriu pouze jednoho jedince. Samečci bývají na rozdíl od samiček dobře přizpůsobiví, odolnější vůči stresu a dlouhověcí. Reprodukce u samic je zhruba 60 vajíček ve snůšce. Délka života je okolo 5-7 let.
2. Užovka červená
Hodí se perfektně pro začínající teraristy. Chov užovky červené je téměř bezproblémový a nenáročný. Existuje velké množství barevných variant od klasické červené až po albinistické jedince. Důležité je správné vybavení terária. Neměl by chybět zdroj světla, popřípadě topná tělesa a různé předměty k lezení či zahrabávání. Dobré je udržovat v teráriu správnou vlhkost, chybět by neměla ani miska s vodou. Krmíme většinou drobnými hlodavci. Velikost potravy přizpůsobujeme velikosti hada a krmíme zhruba jednou za čtrnáct dní, mladé jedince i častěji. Jsou poměrně dobře snášenliví vůči jiným jedincům, takže by neměl být problém chovat více užovek společně. Důležité je dodržovat určitý řád. Povahově mírnější jsou většinou samci, ale povaha užovek obecně je velmi mírumilovná. Délka života je okolo 22-28 let. Dospělí jedinci mohou dosahovat délky až 1,5 metrů.