Dobré vztahy v rodině nejsou samozřejmostí – jak si poradit s rozepří a vztahy dát zase dohromady?

pexels-photo-461049

Každý předpokládá, že vztahy mezi rodinnými příslušníky by měly být ty nejpevnější. Jenže i tyto pevné svazky se mnohdy pokazí a bolí to hodně. Co s tím?

Dobré vztahy v rodině nejsou samozřejmostí – jak si poradit s rozepří a vztahy dát zase dohromady?

Každý by chtěl mít ideální vztahy a to nejen se svým partnerem. Mnohem důležitější jsou vztahy v rodině, s těmi nejbližšími, lidmi, kteří by nás měli znát nejlépe a stát za námi i v těch nejhorších životních situacích. Partner přijde a zase odejde, stejně tak to může být s přáteli, a zatímco partnera i přátele si vybíráme, rodinu ne. Vztahy s těmi nejdůležitějšími lidmi v našem životě ale často bývají napjaté, není výjimkou, že se s rodiči nestýkáme nebo nemůžeme přijít na jméno svým sourozencům a co hůře dětem. Právě tohle ale ve většině případů bolí mnohem více, než rozchod s partnerem nebo hádka s přáteli. Co dělat, když se rodinné vztahy bortí?

Co děláme špatně?

Vztahy Girltime jsou něco, co se snažíme pochopit celý život a je jedno mezi kým tyto vztahy jsou nebo vznikají. Vždycky nás prostě může něco překvapit. Někdy mile a mnohdy nemile. Často se stává, že rodiče jsou na své děti přísní, neumí je pochválit, pořád jim něco vyčítají a v tom nejhorším případě upřednostňují mezi sourozenci jen jednoho. Každý si pak klade jednoduché otázky, proč se to děje nebo co děláme špatně. Jenže možná, že vy neděláte špatně vůbec nic, je to začarovaný kruh, který se mnohdy s námi táhne celý život. I ti nejpřísnější rodiče ale své dítě milují, jen to možná dávají najevo jinak, než by bylo vhodné.

pexels-photo-5723268

Určité věci si od rodičů necháme líbit, protože k nim máme úctu, jenže není dobré tolerovat všechno a nechat se jimi úplně převálcovat. Ani rodič by neměl ubližovat a samozřejmě tak je to i naopak, protože ani děti se k rodičům vždycky nechovají nejlépe. Sám v sobě si každý musí určit jakési hranice toho, co si ještě nechat líbit a co už je příliš. Někdy jsou totiž hádky jen přechodné, mohou být obrannou reakcí na nenadálé a těžké situace v životě a v tomto případě se po bouřce zase vyjasní.

Co když slunce nevychází?

Jenže pokud čekáme až příliš dlouho a stále se útoky, urážky a výčitky opakují, je nutné jednat. Pomoci pak může odborník na vztahy, psycholog, rodinnou terapii ale můžete vést i vy sami. Stačí mluvit! Mluvit o problému, snažit se v klidu vyřešit to, co vás trápí. Nevyřčené věci se totiž samy nikdy nevyřeší, musíme jim pomoci.

Někdy ale člověk dojde po všem to snažení k závěru, že ten druhý se prostě nezmění, potom je lepší zvážit, kolik času chcete společně trávit. Utápět se dokola ve smutku a křivdách totiž nemá smysl a bude vás to ubíjet.