Prokletý ostrov na Orknejích

skotsko orkneje

Úplně na severu Skotska leží Orkneje. Jedním z nejmenších ostrovů je Eynhallow, což je v překladu Svatý ostrov. Ostrov byl v devatenáctém století kvůli moru opuštěn. Všichni obyvatelé ostrova tehdy v obavách z nákazy odešli a od té doby je tento neveliký ostrov neobydlený. Historie ostrova Eynhallow sahá však mnohem hlouběji do minulosti. Možná i proto je takovým lákadlem pro nadšené turisty. Ti se sem na ostrov však sjíždějí pouze jednou ročně.

Klášter na ostrově

Kdysi tento ostrov býval cílem poutníků. Snad se zde také konaly nejrůznější rituály. Z novějších časů zde na ostrově připomínají pouze pozůstatky kostela, nebo kaple, které pocházejí přibližně z období dvanáctého století. Tyto pozůstatky by mohly být i součástí nějakého klášterního komplexu.
ostrov orkneje

Riziko na moři

Na tento ostrov se dá ale dostat pouze jen jeden den v roce v průběhu července. Je to z toho důvodu, že ostrov Eynhallow je velice těžko přístupný kvůli silným přílivovým vlnám. Ty znesnadňují překonání moře mezi ostrovem a pevninou, ale také přistání na ostrově.

Mýty a legendy

Ostrov Eynhallow též obestírají legendy a hovoří se o něm občas jako o skotské Atlantidě. O ostrovu existuje mnoho mýtů, jako o prokletém místě.
· Jedna z legend o ostrově říká, že je v moci zlých severských duchů. Ti údajně nechávají ostrov rozplynout se pokaždé, když na něj chce někdo vstoupit.
· Další mýtus vypráví o mořských lidech. Mají to být bytosti, které jsou schopné měnit svoji podobu. Ty potom na ostrov přicházejí pouze v letních měsících.
Místní obyvatelé Orknejí říkají, že ostrov se nachází mezi dvěma světy, a to jak geograficky, tak i historicky.
orkneje island

Mor na ostrově

Roku 1851 zasáhl tento neveliký ostrov mor. To bylo důvodem, proč musely rodiny, které na ostrově Eynhallow žily, opustit své domovy. Aby měl jistotu, že se nikdo z obyvatel ostrova nevrátí, nechal pán zdejší oblasti odstranit ze všech domů střechy.