Minirůže aneb květina do vašeho bytu

orosená růže

Mít doma růži, to nezmanemá jen pořídit si do vázy řezanou květinu. Pro pěstování vlastní růže netřeba mít zahradu. Lze si vypěstovat tzv. mini neboli zakrslou růži, kterou si můžete vyzdobit a zároveň krásně provonit byt. Minirůže lze pěstovat v květináči a od jara do léta si užít dobu kvetení této rostliny.

Jak je to s výsadbou?

Miniaturní růže lze nejen vysadit do truhlíků coby dekorační prvek bydlení, ale zejména je lze zasadit do květináče a pěstovat jako pokojovou květinu. Sázet rostlinu lze na jaře či právě nyní na podzim. Důležitým atributem je speciálně uzpůsobená půda, která musí disponovat jemnou strukturou. Místo hnojiva je vhodné použití přípravku určeného speciálně na růže, jenž zajistí postupné uvolňování živin. I když je růže malá, má však větší kořeny. Z tohoto důvodu je třeba rostlině poskytnout větší květináč pro její zdárný růst. Po zasazení rostliny do květináče je třeba neopomenout dostatečnou zálivku.
minirůže v květu
Péče a prodloužení doby kvetení

Je důležité ochránit květinu před napadením mšicemi, tj. ošetřit speciálně pro to určenými přípravky. Minirůže kvete v domácím prostředí od jara do léta. Ovšem dobu lze prodloužit vhodnou péčí, tj. pravidelným odstraňováním květů, které již jsou uschlé. Jakmile před příchodem zimy opadnou všechny listy rostlině, nastává doba pro poskytnutí odpočinku na dobu dvou měsíců. Na toto období je třeba miniaturní růži dát do chladné místnoti, kde teplota nesmí být vyšší jak sedm stupňů. Rovněž i se zaléváním opatrně. Lze umístit růži i ven, ale zde je zapotřebí ochránit květináč proti chladu a promrznutí důkladnou izolací. Nicméně zimování doma je pro rostlinu adekvátnější volbou.

Růži lze přesazovat na podzim. Naopak jarní měsíce jsou nejvíce vhodné pro množení prostřednictvím vrcholových řízků rostliny. Jakmile se po zimě oteplí, je potřeba růži seříznout zhruba o jednu třetinu a dát na teplejší a světlejší místo. Růže má ráda slunce a snese umístění i na přímém slunci. V jarním období rostlina potřebuje vydatnou zálivku a dostatek živin v podobě hnojiva určeného výhradně pro růže.