Jak vybrat dobrou školu pro dítě

školačka s pastelkou

Škola je základem pro život každého z nás. Pokud chcete, aby váš potomek měl kvalitní a dobré vzdělání, musíte mu vybrat co nejkvalitnější školu, která mu dá potřebný základ do budoucnosti. Vybrat kvalitní základní školu na míru vašemu prvňáčkovi není zrovna jednoduché. Musíte porovnat několik kritérií a přihlédnout k osobnosti vašeho dítěte. Co všechno si pohlídat?

1.      Komunikace se školou a otevřenost
Pokud vybíráte školu, zjišťujete si především, nakolik škola komunikuje s rodiči a zákonnými zástupci. Pokud škola kličkuje, uhýbá, neodpovídá na dotazy a není sdílná, pak není rozhodně o co stát.
2.      O škole se dá zjistit dost informací
Pokud je škola tajemná jako hrad v Karpatech a nedají se o ní zjistit naprosto žádné informace, nejedná se o ideální případ. Správná škola má přehledné webové stránky, kde najdete rámcový vzdělávací plán a také informace o škole samotné, o akcích pořádaných školou, o zaměření školy, o mimoškolních akcích…
3.      Příjemná atmosféra
Jděte se do školy podívat na den otevřených dveří, případně na nějakou akci. Škola by měla mít pohodovou atmosféru a měla by na vás pohodově působit. Vzhledem k tomu, že vaše dítě bude ve škole trávit několik hodin denně, mělo by se v ní cítit dobře a ne stísněně.
4.      Osvícený personál
Ředitel školy do velké míry určuje, jak bude pracovat celý pedagogický sbor a pokud je osvícený, vybírá si i osvícené pedagogy. Takže pokud je to jenom trochu možné, před přihlášením do školy se seznamte s ředitelem školy a promluvte si s ním o koncepci školy.
malování holčiček
5.      Individuální přístup
Základem každého učitele by měl být individuální přístup ke každému žákovi. Zjistěte si, zda nemá škola problém s individuálním plánem či zda přistupuje ke každému žáku zvlášť.
6.      Reference a výsledky testů
Dobrým ukazatelem je i reference od ostatních rodičů dětí a také výsledky testů, které se dělají po celé republice každý rok. Tyto srovnávací testy srovnávají děti a úroveň jejich dovedností v různých ročnících.