Jak bezpečně používat a ukládat různá hesla v Androidu?

kybernetická bezpečnost

Operační systém Android umožňuje využívat stovky různých aplikací, mimo jiné i software, které slouží k ukládání hesel. Používáte-li pro každou datovou platformu různé heslo (a pro ty důležité je to rozhodně doporučováno), není rozhodně snadné si několik desítek silných hesel zapamatovat. Zvlášť tehdy, měníte-li taková hesla častěji. Ideální je soubor hesel uložit někam na bezpečné místo, do virtuálního trezoru, kam se může dostat jen ten, kdo zná do něho vstupní kód. Všechny hesla budou v bezpečí a vy si budete nuceni zapamatovat pouze jedno heslo do trezoru, ovšem musí být patřičně silné, aby jej nebylo možno jen tak prolomit.

Android nabízí zajímavé možnosti v podobě softwarového řešení s názvem KeepPassDroid. Prográmek je dostupný v Google Play a po jeho instalaci je třeba nejprve založit vlastní databázi hesel. Důležité je však vědět, že KeepPassDroid je vytvořen tak, aby jej nebylo možno synchronizovat s různými zařízeními po síti, případně s cloudovým úložištěm.
obrázek se zámkem

Šifrování AES a Twofish je naprosto dostačující

Budete tedy potřebovat jen jedno jediné heslo do programu a stejně jako jiní správci hesel, i PassDroid odpovídá za bezpečné uschování všeho, co je uvnitř. Tam jsou hesla v bezpečí díky šifrování algoritmy Twofish a AES.
Úskalí pouze spočívá v tom jediném heslu do tohoto programu, tzn., že musí být patřičně silné a neprolomitelné. Např. množinou náhodně vygenerovaných znaků nebo minimálně desetiznakovým heslem z kombinace číslic, malých a velkých písmen a speciálních znaků.
barevné zámečky

Hesla z databáze se používají tak, že si zobrazíte příslušný web, který vyžaduje vaše heslo, a které máte uvnitř databázového trezoru v bezpečí. Pak si spustíte PassDroid a po vyhledání příslušného jména a hesla je vložíte postupně zkopírováním do schránky a ze schránky do příslušné webové stránky. Na provedení celého postupu máte jen omezený čas (z bezpečnostních důvodů), po jeho vypršení se schránka vyprázdní. Program také podporuje zabezpečení hesla pomocí čtení otisků prstů.

Posted in