Správné pH, bezpečné koupání

Správné pH, bezpečné koupání


Mít na zahradě velký bazén vypadá idylicky. Všechna ta práce, která za tím ale stojí, už tak ne. Naštěstí se na trhu v posledních letech objevilo značné množství přípravků, jenž nám neustálí boj s nepřízní pomohou vyhrát.

Ať už máte bazén krytý či ne, čistíte-li ho každý den, nebo jen dvakrát do týdne, není to všechna péče, kterou byste mu měli věnovat. Jen správnými úpravami vody https://www.cadox.cz/kontroly-ktere-se-vyplati/ docílíte opravdu křišťálově průhledné hladiny.
krása bazénové vody

Co je pH

Tak zvané pH neboli vodíkový exponent je číslo, jenž udává, je-li látka zásaditá nebo spíše kyselá. Pro příklad, pH lidské pokožky je 4-6. Co se týče vaší vody v bazénu, hodnota by měla být něco mezi 7 a 8, ideálně 7.2-7.6. Čím vyšší číslo je, tím zásaditější je i voda.

Neberte hodnoty na lehkou váhu

I desetinné číslo zde hraje roli. Pokud pH vaší vody nedosahuje 7.2, ničíte jak svůj bazén, tak i své zdraví. Po nějaké době si můžete povšimnou rychle rostoucí koroze (i nerezových materiálů) nebo blednutí plastových fólií chránících bazén. Reaguje také s chlorem a dusíkem a nepříjemně dráždí oči.

Dostanete-li se na stupnici do vyšších čísel, je voda příliš zásaditá. V praxi to znamená oslabení dezinfekce (chloru) a zakalení vody, kterého se jen tak nezbavíte. Vápenitá voda se sráží, ucpává filtry a také tvoří nepříjemný chlorový zápach a dráždí kůži.
lezení z bazénu

Čím měřit a regulovat

Vodu změříte velice jednoduše, a to pomocí tak zvaných pH papírků. Po vložení do vody se tento proužek zabarví a vy poté podle přiložené stupnice hodnotu snadno zjistíte.

Není-li výsledek příznivý, musíte zakročit. Nejlepší volbou je zakoupení tekutého nebo granulovaného přípravku na snížení či zvýšení pH. Zachází se s ním podobně jako s chlorem.

V případě, že se vám delší dobu nedaří správné pH vody udržet, zkuste stabilizátor. Ten za vás udělá polovinu práce.


Správné pH, bezpečné koupání
3.5 (70%)4