Zapomeňte na klasický dům, pasivní dům vám bude šetřit peníze už napořád

Zapomeňte na klasický dům, pasivní dům vám bude šetřit peníze už napořád

Pasivní nebo nízkoenergetický, znáte rozdíl?

O obou typech domů jste už určitě slyšeli. Možná vás dokonce napadlo, že by se vám právě takový typ domu hodil. A věru, máte pravdu, jsou doslova stvořené pro vás. Protože chcete bydlet s minimálními náklady, a navíc ve zdravém prostředí. Takže, jak vybírat?
terasy na střeše

O nízkoenergetických domech se mluví již dlouhou dobu

Jak už z jejich samotného názvu vyplývá, dokáží pracovat s energií velmi efektivně a jsou velmi šetrné. Nízkoenergetický dům by měl být navržen tak, aby kromě snížení tepelných ztrát obvodovými konstrukcemi řešil i všechny ostatní problémy, které vznikají nesystémovým přístupem k šetření energií v budovách. Takový dům je schopen bránit nejen tepelným ztrátám přes obvodový plášť, ale i přes tepelné mosty a tepelným ztrátám, které vznikají větrání okny. V návrhu jsou zohledněny zimní, ale i letní pasivní tepelné zisky, tedy například teplo získané ze slunce, poloha objektu a jeho orientace ke světovým stranám. V rámci technologie je zajištěné příjemné vnitřní klima nejen z hlediska teploty, ale i kvality vzduchu.
pasivní dům s bazénem

Zdravý a ekologický

Aby se minimalizovaly nároky na spotřebu energie z klasických, tedy obvykle z fosilních paliv, jsou do celého systému zapojeny i zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Potřeba energie pro zajištění tepelné pohody v nízkoenergetickém domě se pohybuje mezi 15 až 50 kWh / m² za rok, což představuje energetickou třídu A. Zní to dobře? Rozhodně ano.
Avšak kromě nízkoenergetických domů existují i ​​domy, které jsou pasivní. Jejich spotřeba tepelné energie se pohybuje mezi 5 až 15 kWh / m² za rok. Zmíněné rozhraní vám zaručí tepelnou pohodu při bydlení. Tyto domy musí být otestovány na vzduchotěsnost a nejsou vytápěny klasickými způsoby. Při celkové spotřebě energie se největším dílem na spotřebě podílejí různé spotřebiče, ne dům samotný.

Když dům pracuje za vás

Pasivní domy představují obrovskou výhodu i přes počáteční větší investici. Ta se však v následujících letech začne oproti běžnému, a dokonce i nízkoenergetickému domu vracet poměrně výrazně. Při stavbě je důležité, aby technická část byla bezchybná, hlavně aby nevznikaly tepelné mosty.
I když tyto domy nemusí mít aktivní topný systém, potřebu tepla dokáží nahradit slunečním zářením a z vnitřních zdrojů. Toto je zajištěno systémem pravidelné výměny vzduchu a jeho ohřevu, proto o pasivitě domu rozhodujete už při jeho plánování.